Sıkça Sorulan Sorular

 

Bir Bailey karavan satın alma ve sahip olma ile ilgili her konuda yardım ve tavsiye için bu bölümümüze göz atın.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

S:  Bailey karavanı nereden satın alabilirim? 

C: Bailey Karavanı  Onaylı Bailey satıcılar ağı aracılığıyla satın alabilirisniz.

 

S: İkinci el bir Bailey karavanı nereden satın alabilirim? 

C: Onaylı Bailey satıcıları, kapsamlı bir ikinci el Bailey karavan bulmak için en iyi yer olacaktır.

 

S: Güncel ürün broşürünü nereden edinebilirim? 

C: Broşürün elektronik bir sürümünü indirebilir veya ana sayfanın herhangi bir ürün sayfasının altındaki indirilenler bağlantısını kullanarak elde edebilirsiniz

 

 S: Yeni bir Bailey karavan  satın almak için finansman seçenekleri var mı?

C: Onaylı Bailey satıcıları, yeni bir Bailey karavan satın alımında mevcut olan çeşitli finansman seçenekleri hakkında size bilgi sağlayabilir. Mevcut finansman seçeneklerini  kredi başvur dan ögrenebilirsiniz.

 

 

Karavan Ağırlıkları, Lastikler ve Çekme Önerileri

 

S: MRO, MPTLM ve Kullanıcı Yükü ne anlama geliyor?

C: Bunlar, tüm yeni Bailey karavanlar için alıntılanan üç araç ağırlığıdır (hem Avrupa Standartlarına hem de İngiliz Mevzuatına uygun olarak)

MRO (eski adıyla MiRO veya Ex-Works Weight), "Çalışır Durumda Kütle" anlamına gelir ve fabrikadan standart formunda ayrılırken etkin bir şekilde karavanın ağırlığıdır. Karavanlarımızın ürün özelliklerinde listelenen tüm unsurlar buna dahildir.

Belirtilen MRO rakamında, aşağıdakilerden oluşan 'temel yerleşim ekipmanı' içinde yer oldugunu lütfen unutmayın:

1 x dolu gaz şişesi ve 1 x ana elektrik kablosu = 14 kg. Buna ek olarak, ALDE gibi 'sulu' bir merkezi ısıtma sistemi standart belirtilenlerin bir parçası olarak takılırsa, sistem içindeki sıvı için tek dingilli modellerde ek bir 10 kg ve çift dingilli modellerde 12 kg'a izin verilir.

MPTLM (eski adıyla Maksimum Brüt Ağırlık), 'İzin Verilebilir Maksimum Yük Ağırlığı' anlamına gelir ve bir aracın kullanıcı yüküne dahil olabileceği maksimum ağırlıktır (araç şasisinin kapasitesi ile belirlenir)

Kullanıcı Yükü , MPTLM ile MRO arasındaki farktır ve kişisel eşyaların yüklenmesi ve isteğe bağlı ekstraların takılması yoluyla araca eklenebilecek maksimum ek ağırlıktır.

 

S: Karavanımın MPTLM'sini yükseltmek mümkün mü?

C:Bazı durumlarda karavanlarımızın beyan edilen MPTLM'si, araç şasisinin maksimum kapasitesinden daha düşük bir değer olabilir. Bu durumlarda, modele bağlı olarak ağırlık levhasında yükseltme mevcut olabilir. Bu yükseltme, tedarik ettiğiniz Bailey Bayisinden veya doğrudan PRIMA Leisure aracılığıyla satın alınabilir. 

Ancak MPTLM'yi herhangi bir Bailey motokaravanında yükseltmek mümkün değildir çünkü beyan edilen ağırlık her zaman en yüksek taşıma kapasitesini sağlamak için mümkün olan maksimum değerdir.

 

S: Arabamla çekebileceğim bir karavanın maksimum ağırlığı nedir?

C: Bu, ilgili araç belgelerinde bulunabilen çekici aracınızın boş ağırlığına bağlı olacaktır.

Bazı karavan sahipleri, özellikle de yeni başlayanlar, karavanın gerçek yüklü ağırlığını çekici araç boş ağırlığının% 85'inden daha fazla olmayacak şekilde sınırlamayı tercih ediyor.

Bununla birlikte, deneyimli karavan sahipleri çoğu zaman, çekicinin boş ağırlığının yasal maksimum ağırlığının% 100'ünü çekecektir.

 

S:  Karavanı çekmek için arabama ne gibi özel donanımlar takılması gerekiyor?

 

C: Bir karavanı çekmeye ilişkin yasal gereklilikleri karşılamak için, arabanıza 50 mm'lik bir çeki topuzu, bir kopma halatı (ana kaplinin ayrılmasını önlemek için), 13 pimli bir fiş ve priz (veya uygun bir adaptör) takılması gerekir.  ve karavanın arkasına takılacak üçüncü bir plaka.

Ayrıca, çekme donanımınızın arkasını yeterli bir şekilde görmenizi sağlamak için genişletilmiş çekme aynaları da yasal olarak gereklidir.


S: Karavanım için önerilen lastik basıncı ve oranı nedir?

C: Bu bilgi kullanıcı el kitabınızda bulunabilir, ayrıca karavanlar için ana giriş kapısının altındaki ağırlık levhasında ve motokaravanlar için ana giriş kapısı çerçevesinin içinde bulunan ağırlık levhasında bulunabilir.

 

S:  Karavandaki lastikler ne sıklıkla değiştirilmelidir?

C: İngiliz Lastik İmalatçıları Derneği, karavan  lastiklerinin 5 yıllık hizmetten sonra değiştirilmesini ve 7 yaşından sonra asla kullanılmamasını tavsiye etmektedir. Ancak hasar görmüş veya aşınmış lastikler derhal değiştirilmelidir. Lastiklerin düzenli olarak incelenmesi şiddetle tavsiye edilir

 

Karavan Aksesuarları

 

 S: Bailey tente üretiyor mu?

Y: PRIMA Leisure, karavanlar için PRIMA markalı şişme tenteler satmaktadır ve bunların tüm ayrıntıları  PRIMA web sitesinde bulabilirsiniz.

 

S: Karavanımın tente ölçüsü nedir?

C: Karavanınız için tente boyutu, aracınızla birlikte verilen kullanıcı el kitabında bulunabilir.

 Bu rakamlar zeminden zemine ölçümlerdir ve yalnızca bir kılavuz olarak yorumlanmalıdır. Boyutlar, satın almadan önce tedarikçiniz veya tente üreticisi ile teyit edilmelidir.

 

 S: Karavanımın arkasına bisiklet taşıyıcı takabilir miyim?

C: Bu aracınızın bir karavan mı yoksa motokaravan mı olduğuna bağlı

Tüm Bailey motokaravanları, bir bisiklet taşıyıcısı monte edebilmek için arka panellerde sabitleme noktalarına sahiptir. Tedarikçiniz, size uygun bisiklet taşıyıcı modelleri ve donanımları hakkında tavsiyelerde bulunabilecektir. Lütfen taşıyıcı ve bisiklet(ler)in maksimum toplam ağırlığının 60 kg'ı geçmemesi gerektiğini unutmayın.

Motokaravanların tersine, hiçbir Bailey karavanının arka panelinde bir bisiklet taşıyıcısı yerleştirmek için sabitleme noktaları yoktur. Bailey ve Bath Üniversitesi tarafından römorkün stabilitesine yönelik yapılan kapsamlı testler, bir karavanın en uç noktalarında fazla ağırlığın konumlandırılmasının dengesizliğe yol açarak güvenli olmayan çekme koşullarına yol açtığını gösterdi. Bu nedenle, bu parçanın karavanlarımızın hiçbirine takılmasını önermiyoruz.

 

S: Karavanıma  klima ünitesi taktırabilir miyim?

C: Evet, çoğu durumda karavanınızın  çatısına bir klima ünitesi takmak mümkündür. Yerel Onaylı Bailey Satıcınız, teçhizatın teknik özellikleri ve maliyeti hakkında size bilgi sağlayabilir.

 

S: Karavanıma güneş paneli taktırabilir miyim?

C: Şu anki Bailey karavanlarının  çoğunun artık standart olarak takılan bir güneş paneli mevcuttur, ancak çoğu durumda karavanınızın  çatısına bir tane takmak da mümkün. Yerel Onaylı Bailey Satıcınız, teçhizatın teknik özellikleri ve maliyeti hakkında size bilgi sağlayabilir.

 

Karavan Bakımı

S: Karavanımı  nasıl kışa hazırlarım?

C: Aşağıdaki ipuçları, aracınızı kış aylarına hazırlamanıza ve bir sonraki tur sezonunuzun başlangıcına kadar iyi durumda tutmanıza yardımcı olacaktır.

 • ·         Duş bataryası dahil tüm muslukları tamamen açın ve açık konumda bırakın
 • ·         Dahili ve  harici tankları boşaltmak için tüm tank boşaltma vanalarını açın ve açık bırakın
 • ·         Duş başlığını ve duş hortumunu sökün, kalan suyu silkeleyin ve suyun boşalmasına izin verin
 • ·         Sistemdeki fazla suyu çıkarmak için pompayı kısa bir süre çalıştırın
 • ·         Dış su giriş kilidini su ısıtıcısına takın
 • ·         Sterilizasyon sıvısı kullanarak atık boruları ve tankları temizleyin
 • ·         Tuvalet kasetini boşaltın ve Thetford Kaset Tank Temizleyici ile iyice temizleyin
 • ·         Yumuşak ve esnek kalmaları için keçeleri Thetford Keçe Yağı kullanarak yağlayın
 • ·         Temiz su tankını tahliye vanasını kullanarak ve tuvalet haznesini boşaltın
 • ·          Karavan, 230v şebeke gücüne bağlıyken kalacaksa, yedek akünün bağlı olduğundan, Güç kaynağındaki izolatör anahtarının "AÇIK" konumda ve kontrol panelinin "KAPALI" konumda olduğundan emin olun. Aküyü korumak için şarj cihazı çalışırken araçlar uzun süre bu durumda bırakılabilir. Bununla birlikte, periyodik bakım ve muayene tavsiye edilir.
 • ·         Karavan, 230v şebeke gücüne bağlı olmadan kalacaksa ve bir alarm yada araç takip cihazı takılıysa, boş akünün bağlı olduğundan, güç kaynağının üzerindeki izolasyon düğmesinin ve kontrol panelinin 'KAPALI olduğundan emin olun.
 • ·         Alarm veya araç takip cihazı sonunda yedek aküyü tüketecek ve gerektiği gibi yeniden şarj edilmesi gerekecektir.
 • ·         Bir alarm veya araç takip cihazı takılı değilse, yedek akü çıkarılabilir ve kuru bir yerde saklanabilir
 • ·         Gaz manifoldu musluklarının kapatıldığından ve gaz kaynağının gaz şişesinde izole edildiğinden emin olun
 • ·         Gaz hortumunun ve regülatörün durumunu kontrol edin. Gerekirse değiştirin
 • ·         Buzdolabının içini temizleyin, kapatın ve kapıyı açık bırakın
 • ·         Ocağı, fırının içini, ızgarayı ve mikrodalgayı temizleyin
 •       Mikrodalga fırınını fişten çıkartın
 • ·         Duman ve C02 alarmlarına takılı pilleri kontrol edin, gerekirse değiştirin
 • ·         Mümkün olduğunda, karavanınız engellerden arındırılmış, sert duran düz ve açık zeminde bırakın
 • ·         Karavanlar için,tavanda su birikmesini önlemek için jokey tekerleğinin yüksekliğini biraz azaltın
 • ·         Autoglym veya Fenwicks gibi birinci sınıf temizlik ürünlerini kullanarak karavanızın dışını yıkayın ve cilalayın
 • ·         Tüm pencerelerin, tavan pencerelerinin ve erişim kapılarının kapalı ve güvenli olduğundan emin olun
 • ·         Amaca yönelik bir karavan saklama örtüsü kullanılabilir, ancak lütfen nefes alabilen bir kumaştan yapıldığından, uygun boyutta ve güvenli bir şekilde takıldığından emin olun.
 • ·         Uzun bir süre gözetimsiz bırakılırsa, lastiklerin düzleşmesini önlemek için karavanın tekerleklerini (tercihen iki haftada bir) düzenli olarak döndürün
 • ·         Kişisel eşyalarınızı (özellikle yatak takımları, giysiler ve çabuk bozulan eşyalar) çıkarın ve evde saklayın
 • ·         Mümkün olduğunda tüm döşeme yastıklarını çıkarın ve kuru ve iyi havalandırılan bir yerde saklayın.
 • ·         Hava sirkülasyonunu en üst düzeye çıkarmak için tüm kilitli dolapları, dolapları ve ara bağlantı kapılarını açık bırakın
 • ·         Tüm sabit havalandırma noktalarının  temizlendiğinden emin olun
 • ·         Tüm panjurları ve perdeleri açık konumda bırakın

 

 

S: Karavanın içinde yoğunlaşma oluşmasını nasıl önleyebilirim?

C: Karavanların, iç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkı değiştiğinde, özellikle de soğuk bir karavan hızlı bir şekilde ısıtıldığında, geçici yoğunlaşmaya duyarlı olabilir. Bu doğal bir fenomendir ve tamamen ortadan kaldırılamasa da aşağıdaki ipuçları karavanın içinde daha rahat bir ortam sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Yoğunlaşmanın üstesinden gelmek için ipuçları;

Karavanınızn tavan ışıklarını açın

Pencereleri gece havalandırma konumunda kısmen açık bırakın

Hava sirkülasyonunu en üst düzeye çıkarmak için karavandaki ara bağlantı kapılarını açık bırakın

Tüm sabit havalandırma noktalarının tozdan temizlendiğinden emin olun

Gece geç saatlerde havada nem oluşturan aktiviteyi en aza indirin (örneğin duş almak veya su ısıtıcısı kaynatmak)

Daha fazla bilgi için bizle iletişime geçiniz.